1. به طور کلی منظور از «سینمای استراتژیک» چیست؟ اطلاق «استراتژیک» به مفهوم سینما به چه معناست؟

  اطلاق «استراتژیک» به مفهوم کلی «سینما»، ناظر به «سطح» بررسی است. «سینمای استراتژیک Strategic Cinema» سینما در سطح کلان است که در سطوح پایین‌تر از آن، می‌توان «سینمای تاکتیکی Tactical Cinema» و «سینمای تکنیکی Technical Cinema» را تعریف نمود. اساساً «استراتژی Strategy»، مفهومی نظامی است. دانش یک ژنرال یا یک امیرنظامی دانش جنگیدن نیست، بلکه دانش اصلی و تخصصی او «استراتژی» است. استراتژی دانش حفظ بقاء یک حوزه و سیستم است. بنابراین، «استراتژی» را امروزه به عنوان «علم بقا» می‌شناسند. بر این اساس، وقتی سخن از سطح استراتژیک می‌شود، به مؤلفه‌ها و عناصری اشاره می‌شود که بقاء سیستم منوط به آنها هستند.

  حال، در سطح تمدنی و کلان، برای هر جامعه نیز مؤلفه‌هایی تعریف می‌شوند که به وسیله‌ی آنها «بقا» در حوزه مورد نظر رقم می‌خورد. هنر عموماً، و سینما خصوصاً با پرداختن به این مؤلفه‌ها و القای غیرمستقیم آنها به مخاطب، بقاء جامعه و تمدن را به وجود می‌آورد. تمامی آثار سینمایی، که این کارکرد را داشته باشند، در زمره‌ی «سینمای استراتژیک» قرار می‌گیرند. برای توضیحات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 2. استراتژی سینمای جمهوری اسلامی ایران چیست؟

  پیش از تبیین استراتژی برای هر حوزه، ابتدا باید دکترین آن را تبیین نمود. بنابراین به منظور پاسخ به چیستی استراتژی سینمای جمهوری اسلامی، «دکترین سینمای» آن باید تعریف شود. در حال حاضر، استراتژی سینمای ایران به دلیل عدم تبیین مناسب دکترین آن، در ابهام قرار دارد.

 3. دکترین سینمای جمهوری اسلامی چیست؟

  به بخش دکترین سینما مراجعه شود

 4. مقالات و تحلیل‌هایمان را چگونه برایتان ارسال کنیم؟

  در حال حاضر امکان درج مقالات و یادداشت‌های وارده در سایت وجود ندارد. این امکان در آینده‌ای نزدیک محقق خواهد شد ان‌شاءالله. اما برای کسب نظر اندیشکده یقین در رابطه با مطالب خود می‌توانید از طریق ایمیل رسمی سایت سینمای استراتژیک این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید با ما مکاتبه نمایید.

 5. چرا فیلم جلسات تدریس را برای راحتی مراجعینی که از اینترنت پرسرعت بهره‌مند نیستند، با کیفیت پائین‌تری روی سایت قرار نمی‌دهید؟

  شیوه‌ی تدریس استاد عباسی، شیوه‌ای انحصاری است که با ترکیب صوت و تصویر با یکدیگر است. متن سخنان ایشان بدون تصاویر و نمودارهای ارائه شده در هر جلسه ناقص بوده، و مطلب را به طور صحیح و کامل منتقل نمی‌نماید. بدیهی است، با پائین آمدن بیشتر کیفیت فیلم این جلسات، نمودارها و پلت‌های به کار رفته در فیلم، ناخوانا شده و مبحث درس لطمه می‌خورد. آن دسته از عزیزانی که به اینترنت پرسرعت برای دانلود فیلم جلسات دسترسی ندارند، می‌توانند از طریق شماره تلفن 77984181-021 با انتشارات اندیشکده یقین تماس گرفته و جلسات مورد نظر خود را تهیه نمایند.